Multimedia - od roku szkolnego 2017/2018

• 2012/2013

• AKADEMIA BEZPIECZNEJ JAZDY

W miniony wtorek,  dnia 16.10.2012 r. Wydział Ruchu Drogowego wraz z Toruńską Akademią Jazdy zorganizował zajęcia na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym z uczniami klas V, Społecznej  Szkoły Podstawowej  im. Juliusza Słowackiego w Toruniu .

Już podczas jazdy na zajęcia dzieci poruszały się autokarem wyposażonym  w pasy bezpieczeństwa  na każdym siedzeniu
          z współpracującej Szkoły Nauki Jazdy Auto Ster w Toruniu.  Zajęcia miały charakter edukacyjny. Główny nacisk położony był jednak  na świadomość posługiwania się podstawowymi systemami bezpieczeństwa w pojazdach. Instruktorzy Toruńskiej Akademii Jazdy w rozmowie z dziećmi cały czas podkreślali wagę zapinania pasów przez wszystkich członków ich rodzin. Funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego podkom. Grzegorz Hajduk wcześniej pracujący w „ogniwie wypadkowym” toruńskiej komendy dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie nieszczęśliwych zdarzeń na drodze i ich skutków dla zdrowia i życia ludzkiego.  Prowadzący uznali, że w dziedzinie bezpieczeństwa  najistotniejszym elementem  jest  świadomość i  dzielenie się doświadczeniem.

Podczas pobytu w centrum treningowym Toruńskiej Akademii Jazdy  uczniowie, w bezpieczny sposób mogli sprawdzić jak działają pasy bezpieczeństwa i  jak ważne jest utrwalanie  nawyków poprawnego ich zapięcia. Uczestnicy mogli  usiąść  na symulatorze  zderzeń można było przekonać się jak nieprzyjemne szarpnięcie czeka kierowcę czy pasażera przy nagłym zatrzymaniu  pojazdu poruszającego się  zaledwie z prędkością 7km/h! Symulacja takiego zdarzenia może odpowiadać stłuczce na parking i obrazuje skuteczność przytrzymania ciała przez pasy bezpieczeństwa. Instruktorzy uświadamiali jak ważny jest sposób zapięcia pasów, ale również sama pamięć o ich użyciu zarówno przez kierujących jak  i pasażera znajdującego się w samochodzie.

Jak zawsze podobnie i  w tym przypadku największym powodzeniem  wśród dzieci cieszył się  symulator dachowania, który w bardzo obrazowy sposób daje odczuć jak pasy bezpieczeństwa ratują życie w chwili obrotu pojazdu lub w sytuacji  ułożenia   pod różnym kątem.  Pozostawione celowo piłki tenisowe w obracającym się aucie imitują przedmioty  (np. bagaże) pozostawione luzem  pomogły dzieciom wyobrazić sobie nieprzewidywalność i siłę działania np. laptopa podczas uderzenia
          w  ciało.

Oprócz symulatorów dzieci obejrzały filmowy opisujące  prawa fizyki w trakcie niebezpiecznych sytuacji na drodze. Mogły również spróbować jazdy na tzw. „pijanym rowerze” - inaczej rowerze przeciwstawnym, gdzie np. ruch kierownicą w prawo powoduje przeciwny ruch koła. Takie zabawne urządzenie pokazuje jak potężna jest ludzka natura odruchów, nawyków, pamięci ruchowej.

Po zakończonych zajęciach  wszyscy „studenci akademii ” z rąk policjantów otrzymali  kamizelki i opaski odblaskowe.  Toruńska Akademia Jazdy   wyposażyła uczestników w  „kompendium wiedzy bezpiecznego kierowcy”, które mają  trafić  do ich   rodziców i opiekunów. Prawdopodobnie  za  kilka  lat same będą z nich korzystać.

Opracowanie: podinsp. Wioletta Dąbrowska

Oficer Prasowy KMP

w Toruniu

Zapraszamy do obejrzenia relacji video z zajęć:

ZAJĘCIA ZE STUDENTAMI Z LIVERPOOL

[DIR] Parent Directory - [SND] Gimn Spol - film (kl..> 10-May-2013 02:26 584M

[SND] Gimn Spol - film (kl..> 10-May-2013 01:15 576M
          [SND]Gimn Spol - film (kl..> 10-May-2013 01:33 605M

[SND] Gimn Spol - film (kl..> 10-May-2013 10:06 591M

[SND] Gimn Spol - film (kl..> 10-May-2013 01:51 634M

[SND] Gimn Spol - film (kl..> 10-May-2013 02:09 604M

DZIEŃ MAMY I TATY W KLASIE 2A (2012/2013)